קירה לוי, R.Na 
 נטורופתית מוסמכת

 

 

מרפאה נטורופתית
ריפוי וטיפול בעזרת תזונה, תוספי מזון, צמחי מרפא ודמיון מודרך
טיפול במחלות, יעוץ והכוונה לאורח חיים בריא

סרטן, יתר לחץ דם, סוכרת, השמנה, חוסר איזון הורמונלי, בעיות פריון, בעיות עיכול, אלרגיות ועוד.

 

 

אין בריאות בלי תנועה - פעילות גופנית וסרטן  |  נדב שרייבום  |  הסיפור של מירב יונס  |  עזרה למטפלים ברפואה משלימה  |  עזרה לנטורופתים  |  עזרה למטפלים  |  

טרשת עורקים - Atherosclerosis

 

 

 פרוש המילה באנגלית: Athero = עורק, sclerosis = התקשות. התקשות עורקים. טרשת עורקים היא מצב של התקשות עורקים שבה שכבות של פלאק (plaque) אשר מכילים כולסטרול, חומר שומני ומרכיבי תאים שונים, "מתיישבים" על דופן העורק ומשבשים את פעולתו בהעברת חמצן ללב ולשאר אברי הגוף. המצב הזה יכול להוביל לפגיעה כלייתית, ירידה בסירקולציה למוח ולקצוות הגוף, ומחלת לב כלילית.

שכבת הפלאק נוצרת מחומרים שומניים, בעיקר LDL, לרוב מצטברת בצמתים של כלי דם (כל מקום בו יש כיפוף או פגישה בין עורקים). הפלאק הזה פוגע בדופן העורק ומזיק לו. ככל ששכבת הפלאק עבה יותר, כך היא פוגעת יותר בגמישות כלי הדם ומצרה את מעבר הדם, ובכך מפריעה לזרימה תקינה של הדם. כמו כן, שכבות שומניות אלה עלולות להיקרע ולנוע מהמקום, ובכך ליצור קרישים שיסתמו לחלוטין את העורק. אם הסתימה נוצרת בעורק כלילי (לבבי), עלול להיווצר נזק משמעותי לשריר הלב, ולגרום להתקף לב. אם הסתימה נוצרת בעורקים המובילים דם למוח, עלול להיגרם שבץ מוחי.

טרשת עורקים היא סיבה משמעותית למוות מוקדם. היא פוגעת במעל 60 מיליון אמריקאים. מספר התקפי הלב החדשים שמוערך בארה"ב הוא כ - 1,100,000 בשנה. כשליש מהתקפי הלב מסתיימים במוות. טרשת עורקים קשורה ישירות לאורח חיים לא בריא, ולכן שינוי באורח החיים יכול להוביל לשינוי דרמטי במחלה!!

סימנים וסימפטומים שכיחים
& כלי הדם לא מכילים עצבים, ולכן אין תחושת כאב עד שהטרשת מגיעה לשלב מתקדם.
& הסימפטומים תלויים באיזה חלק מהגוף נפגע מחוסר אספקת דם, ומה מידת הנזק:
- התכווצות בשרירים ברגליים - אם נפגעים כלי הדם ברגליים
- אנגינה פקטוריס או התקף לב - אם נפגעים העורקים הכליליים
- שבץ - אם נפגעים כלי הדם המובילים למוח

סיבות
& עישון - בעשן סיגריות יש מעל 4,000 כימיקלים, כאשר מעל 50 מהם מסווגים כמסרטנים. כימיקלים אלה נישאים על מולקולות כוסלטרול LDL ו-או שמזיקים לדפנות כלי הדם באופן ישיר, או שמזיקים קודם למולקולת ה - LDL שאז מזיקה לדפנות כלי הדם:
* העישון גם תורם לעליה ב - LDL ע"י פגיעה בתהליך שליטה של הכבד על רמות הכולסוטרול (feedback mechanisms)
* לא רק שיש עליה ב - LDL, אלא זה גם אומר שאם יש יותר מולקולות LDL בדם, אז יש גם יותר כימיקלים שניצמדים למולקולות אלה. מעגל שמפרה את עצמו.
* העישון תורם להצמדות (אגרגציה) של טסיות, ועליה ברמות פיברינוגן בדם, דבר המגביר את הסיכוי לקרישי דם אשר נחשבים לגורם סיכון בזכות עצמם בגרימת התקפי לב ושבץ.
* העישון גורם
ליתר לחץ דם 
& עישון פסיבי - העישון הפסיבי מכיל למעשה ריכוז גבוה יותר של רעלנים מאשר העשן ששואף המעשן:
* מחקרים מראים על שינויים בדופן כלי הדם לאחר חשיפה מתמשכת לעשן סיגריות, על עליה בהיצמדות של טסיות, ועל יכולת אירובית (פעילות גופנית) פחותה הדומה לזו של מעשנים אקטיביים.
* בארה"ב מיוחסים מעל 37,000 מקרים של מחלות לב המסתיימים במוות לתוצאות של עישון פסיבי.
& תזונה לא בריאה - תזונה עתירה בפחממות פשוטות וסוכרים, עתירת שומן רווי, כולסטרול ו/או שומני טרנס, ועניה בפירות וירקות, דגנים מלאים וקטניות, אגוזים וגרעינים מקושרת באופן מתמיד במחקרים למחלות לב, התקפי לב,
השמנה, סוכרת וסרטן. תזונה כזאת היא הסיבה הבסיסית לעליה ברמות כולסטרול
ויתר לחץ דם.
* פחממות פשוטות, סוכרים ושומני טרנס הינם מרכיבים בסיסיים במזונות מעובדים
* שומן רווי וכולסטרול באים ממוצרים מהחי (בשר, עוף, חלב ומוצריו וביצים)
& חוסר פעילות גופנית - ללא תנועה ברמה יומיומית, כל הגורמים השליליים כגון כולסטרול גבוה, יתר לחץ דם ו
השמנה נוטים להיות גבוהים יותר, בעוד שגורמים מגנים כמו אספקת דם וחמצן לשריר הלב ויכולת התפקוד שלו יורדים.
& גורמים פסיכולוגיים:
* טיפוס A - המאופיין ע"י רמת סטרס גבוהה, תחרותיות, חוסר סבלנות ואגרסיביות. חוסר יכולת לשלוט על כעס הוכחה כמסתיימת ברמות גבוהות יותר של כוסלטרול מסוג LDL ורמות נמוכות של כולסטרול מסוג HDL.

* דאגנות יתר - סטרס, עבודה מאומצת בשעות רבות מדי, וחרדה מעלים את הסיכון להתקף לב. דאגנות, במיוחד לגורמים שיש לנו עליהם מעט או בכלל לא שליטה כלשהיא (פוליטיקה, כלכלה עולמית ועוד) קשורות למחלות לב.

הסיכון עולה בתנאים הבאים:
& עישון: שלטונות ארה"ב יצאו בהצהרה ש"עישון סיגריות צריך להיחשב כגורם סיכון החשוב ביותר למחלות לב כליליות". למעשנים יש עד פי 5 סיכוי ללקות במחלת עורקים מאשר ללא מעשנים.
& רמות כולסטרול גבוהות בדם: רמות גבוהות של LDL (הכולסטרול ה"רע") ורמות נמוכות של HDL (הכולסטרול ה"טוב") מגבירות את הסיכון למוות ממחלת לב.
* הכולסטרול נישא בדם ע"י ליפופרוטאינים: LDL נושא שומנים (בעיקר כולסטרול וטריגליצרידים) מהכבד לתאי הגוף, בעוד ה - HDL אחראי על החזרה של שומנים אלה אל הכבד.
* היחס בין סך כולסטרול ל - HDL צריך להיות לא יותר מ - 4.2; היחס בין LDL ל - HDL צריך להיות לא יותר מ - 2.5.
& רמה גבוהה של ליפופרוטאין (a): צורה מזיקה של כולסטרול, מזכירה את ה - LDL אך מכילה מולקולה נוספת של חלבון דביק, שמאפשרת לו להידבק ביתר קלות לדפנות כלי הדם. רמות גבוהות של שומן זה מראים על סיכון גבוה פי 10 למחלת לב מאשר רמות גבוהות של LDL.
& יתר לחץ דם - מסמן את ההתנגדות שנוצרת כל פעם שהלב פועם ושולח את הדם לעורקים. קריאת השיא נקראת לחץ דם סיסטולי, ואילו קריאה שבין הפעימות נקראת לחץ דם דיאסטולי
* לחץ דם נורמלי נחשב ל - 120 (סיסטולי) על 80 (דיאסטולי)
* אפילו
יתר לחץ דם מתון (140-160/90-104) מראה על טרשת עורקים וצריך להיות מטופל מיד (באמצעים טבעיים, כמובן).
&
סוכרת - עליה מתמדת ברמות הגלוקוז בדם. עודף גלוקוז בדם פוגע וגורם נזק לדפנות כלי הדם.
* לחולי
סוכרת יש סיכון כפול עד משולש למוות לפני הזמן מטרשת עורקים מאשר לאנשים שאין להם סוכרת.
&
השמנה - obesity. גורמת לאי סבילות לאינסולין, הגורמת מצידה לסוכרת מבוגרים (סוג II), רמות כולסטרול גבוהות ומחלת עורקים.
& אורח חיים נייח - חוסר פעילות גופנית. מגדיל את הסיכון למחלות לב בפי 8 מאשר אצל אנשים שפעילים גופנית. המדענים מעריכים שכל שעת פעילות גופנית תורמת 2 שעות הארכת חיים.
& חוסר אנטי אוקסידנטים - בטא קרוטן, סלניום, ויטמין E, ויטמין C - עובדים יחד כדי להגן על שומנים וכולסטרול מרדיקלים חופשיים. כאשר שומנים אלה ניזוקים, הם הופכים להיות רעילים ופוגעים בדפנות כלי דם, ובכך מאיצים את התקדמות טרשת העורקים.
& כמות נמוכה של חומצות שומן חיוניות - ניתוחים לאחר המוות מראים שאנשים שאכלו בתזונתם כמות מספקת של מזונות העשירים באומגה 3 (מדגים או מירקות), סבלו הכי פחות מכולם מהתקפי לב וממחלות כלי דם כליליים. ולחילופין, לאנשים עם צריכה מועטה של מוצרים העשירים באומגה 3 היה את הסיכוי הרב ביותר לחלות במחלות כלי דם ולב.
& רמות נמוכות של אשלגן ומגנזיום - שני המינרלים האלה חיוניים לתיפקוד תקין של כל המערכת הקרדיו-וסקולרית (לב וכלי דם). נמצא שלאנשים אשר מתו מהתקף לב היו רמות נמוכות יותר של מגנזיום בשריר הלב מאשר לאנשים אשר מתו מסיבות אחרות. האשלגן משלים את פעולת המגנזיום במערכות רבות בגוף, וכך תזונה עניה באשלגן ועתירה בנתרן (מלח) משפיעה על עליה בלחץ הדם ובכך פוגעת בכלי הדם ובלב (כמוסבר מעלה).
& היצמדות יתר של טסיות - כאשר הטסיות נצמדות אחת לשניה, הן משחררות חומרים אשר מעודדים בצורה דרמטית את יצירת שכבת הפלק על דפנות כלי הדם. הן גם יכולות לגרום לקריש דם שעלול לסתום את העורקיקים הקטנים, ולגרום להתקף לב או שבץ.
& עליה בייצור פיברינוגן - זהו חלבון המעורב במערכת הקרישה של הדם. חלק מתפקידיו מעודדים היווצרות קרישי דם וטרשת עורקים
& רמות גבוהות של הומוציסטאין - זהו חומר שנוצר בהפיכה של חומצה אמינית מתיונין לציסטאין. פוגע ישירות בדפנות כלי הדם, פוגע באחידות הדופן ומעודד היווצרות טרשת עורקים.
* כאשר יש מספיק חומצה פולית, B6, ו - B12, הומוציסטאין הופך במהירות לציסטאין ולא גורם נזק. אם יש בחומרים אלה מחסור, ההומוציסטאין נאגר.
* עליה בהומוציסטאין נמצאה ב-20%-40% מהאנשים עם מחלות לב.
& עליה ברמות C Reactive Protein - CRP בדם - זהו סמן מדויק למדי של מחלות עורקים, אפילו כשאין סימפטומים נילווים כמו עליה בכולסטרול, טריגליצרידים ויתר לחץ דם.
* ה - CRP משתתף באופן פעיל ביצירת תהליך דלקתי שמוביל לטרשת עורקים. משפיע על הדבקות מולקולות בתוך התא, ובכך מאתחל את תהליך הדלקת.
* במחקרים נמצא שלאנשים עם הרמה הגבוהה ביותר של CRP סיכוי גבוה פי 3 לסבול מהתקף לב, וסיכון כפול לקבל שבץ בהשוואה לאנשים עם רמות נמוכות של חלבון זה.
& תזונה מעודדת מחלות: תזונה המושתתת על מוצרים מהחי (בשר, עוף, חלב ומוצריו וביצים, וחלק מהדגים) ומוצרים מעובדים, פחממות פשוטות וסוכרים, עם מיעוט צריכה של ירקות טריים, דגנים, קטניות, פירות, אגוזים וזרעים הינה תזונה שדלה בחומרים שיש ביכולתם להגן על הלב, כמו חומצות שומן חיוניות, אנטי אוקסידנטים, מגנזיום ואשלגן. תזונה כזאת מעלה את רמות כולסטרול וגורמת ליתר לחץ דם,
השמנה וסוכרת סוג 2.
& היסטוריה משפחתית של טרשת עורקים - עליה בכולסטרול ו/או טריגליצרידים יכולה לנבוע מסיבות גנטיות (ממוצע 1 ל-500). אך הם גם תוצאה ישירה של אורח חיים ומושפעים מהנלמד מהתנהגות המשפחה.
& אישיות מסוג A - אנשים אשר פיתחו צורת התמודדות כעסנית ואגרסיבית עם עומסי החיים מכפילים את סיכויהם ללקות במחלת כלי דם ולב.
& קמט בתנוך האוזן - תנוך האוזן הוא איבר בו עוברים הרבה מאוד כלי דם. ירידה באספקת דם לאורך זמן גורמת לקמט בתנוך (בגלל התמוטטות כלי הדם הקטנים בתנוך). מעל 30 מחקרים מצאו קורלציה (קשר) חיובית בכ-82% בין הקמט בתנוך לבין טרשת עורקים.

מאמרים קשורים:
טיפול הורמונלי חילופי מגביר את הסיכון להתקף לב אצל נשים בגיל מעבר
סוכרת סוג 2
יתר לחץ דם
השמנה
מאמרים הקשורים לבריאות הלב

 


 

לנטורופתיה, רפואה טבעית, יש הרבה מה להציע כדי להקל על מצב זה. מחקרים מהשנים האחרונות מראים יותר ויותר על הקשר בין אורח חיים להתפתחות של טרשת עורקים, אפילו במצבים בהם קיים המרכיב הגנטי. על כן, יש ביכולתנו לעשות את השינויים הנדרשים כדי לשפר את איכות החיים ולצמצם את הסיכונים של המחלה.
ליצירת קשר - 052-3336002
או
kira@kira.co.il
 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page


התחברות לחברים


כל הזכויות שמורות לקירה לוי 2006-2012 ©
אין לעשות שימוש בכל המופיע בדפים אלו ללא רשות מפורשת ובכתב של בעל האתר
לייבסיטי - בניית אתרים